RozmawiaMY o Mieście Szytym na Miarę

Szanowni Państwo,

Mrągowo Sz(t)uka Dialogu, to projekt stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności komunikacji oraz prowadzenia debaty publicznej przy zastosowaniu metody Dialogu Transformatywnego. Głównym założeniem metody jest stworzenie takiej przestrzeni, w której komunikacja między stronami (osobami) przebiega w sposób jasny i z poczuciem własnej wartości, przy jednoczesnym zrozumieniu i szacunku, nawet przy głębokiej różnicy zdań. Dzięki tej metodzie możliwe jest bycie usłyszanym i nabranie pewności co jest dla nas ważne, zobaczenie nowych możliwości i tworzenie własnych rozwiązań.

Projekt zakłada cykl otwartych szkoleń dla mieszkańców oraz serię spotkań dotyczących spraw ważnych dla mrągowskiej społeczności. Pierwsze spotkania z cyklu „RozmawiaMY o..” odbyły się pod koniec maja i dotyczyły Bazy Mrągowo. Na jednej sali spotkały się osoby związane ze szkołą i klubem żeglarskim, przedstawiciele samorządu oraz mieszkańcy zainteresowani rozwojem sportu. Wszystko odbyło się w duchu Dialogu, choć atmosfera była gorąca i nie zabrakło emocji wśród uczestników.

Kolejnym tematem, który poruszymy w ramach spotkań z mieszkańcami będzie „Miasto szyte na miarę”. Chcemy zapytać mrągowian w jakim mieście czują się dobrze, bezpiecznie, na co chcą mieć wpływ? Chcemy porozmawiać o przestrzeni i planach magistratu dotyczących śródmieścia, które znalazły się w dokumentach planistycznych wyłożonych do publicznej wiadomości.

01.06.2022 r. w urzędzie miejskim został wyłożony projekt planu zagospodarowania śródmieścia, który przewiduje kilka istotnych zmian, m.in zmianę organizacji ruchu wokół ratusza i przywrócenie dawnego charakteru placu Kajki, dopuszczenie wysokiej dziesięcio- i siedmio- kondygnacyjnej zabudowy w dwóch centralnych obszarach miasta i inne zmiany przestrzeni.

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem (link tutaj)

i rozmów na temat przyszłości Mrągowa.

Spotkania w ramach projektu Mrągowo Sz(t)uka Dialogu odbędą  się 14 i 15 czerwca w Restauracji Polonia. Będą one poprzedzone dyskusją publiczną dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego, organizowaną przez Urząd Miejski w Mrągowie 13 czerwca 2022.

Dodatkowo w ramach spotkań z Dialogiem odbędzie się otwarte, bezpłatne szkolenie dla mieszkańców „Od konfliktu do rozmowy”. Szkolenie ma charakter interaktywny, integruje teorię i praktykę za pomocą ćwiczeń, symulacji i analizy własnych doświadczeń. Najbliższe szkolenie odbędzie się 15 czerwca 2022 w godz. 9-14 w Restauracji Polonia.

Chcemy pokazać różne punkty widzenia, wysłuchać opinii wielu stron, uczyć się dialogu w zróżnicowanej grupie. Dialog nie ma na celu przekonywanie kogokolwiek do swoich racji, a jedynie pokazanie, jak z szacunkiem możemy mówić o sprawach dla nas ważnych, nawet gdy nasze stanowiska bardzo się różnią.

Szczegółowy plan spotkań znajduje się na załączonym plakacie.

Więcej informacji:

FB @ZlapRozwoj  i  FB @MragowoSztukaDialogu

Serdecznie zapraszam na spotkania i zachęcam do przesyłania informacji innym zainteresowanym.