Jumping through the gap – Creative internships for business
Szkolenie i spotkania networkingowe w Raahe w Finlandii.
RAPORT z przebiegu wizyty

Czas: 21-28.01.2023 r.
Miejsce: Raahe, Finlandia
Cele:

  • poznanie fińskiego systemu edukacji i wspierania przedsiębiorczości
  • podniesienie umiejętności kreatywnego myślenie i kompetencji przedsiębiorczych
  • inspiracja i motywacja do zmian
  • przygotowanie do kreatywnych staży

Dzień I

Poranne aktywności w Langin Kauppahuone sprzyjały rozluźnieniu i integracji grupy
polsko-włosko-fińskiej: biegówki, fat biking, czyli jazda rowerem przeznaczonym m.in. do
zaśnieżonych i oblodzonych tras.
Zwiedzanie Education Centre Brahe, przedstawienie instytutu, spotkania z dyrekcją i pracownikami, uczniami różnych działów instytutu , mi.in.: Tervahovinkatu and Lybecker Media Center.

Dzień II

Dzień drugi spędziliśmy w nadbałtyckim Veteraanimaja. Uczestniczyliśmy w warsztatach kreatywnego myślenia w biznesie, które prowadził Eemeli Alanne, specjalista ds. biznesu i przedsiębiorczości w Urzęddzie Miasta Oulu, w dziale edukacji i współpracy
międzynarodowej. Po 7 godzinach warsztatów w polsko-włosko-fińskich podgrupach, zespoły prezentowały swoje pomysły biznesowe, związane z ekologią, społeczną odpowiedzialnością biznesu i usługami w obszarze rozwiązywania problemów związanych z osamotnieniem i stanami depresyjnymi wśród społeczności.
Po prezentacjach i omówieniu pomysłów biznesowych, uczestnicy poznawali i doświadczali krajobrazu kulturowego Finlandii, korzystając z uroków, tradycyjnej, dymnej, fińskiej sauny i kąpieli w śniegu. Na kolację nasi gospodarze przygotowali wędzonego
łososia, a my uczestniczyliśmy w jego tradycyjny przygotowaniu.

Dzień III

Trzeci dzień był odskocznią w kolejne inspirujące miejsca i projekty. Cały dzień spędziliśmy w Oulu. Odwiedzilismy Kielo Growth i  Terwa Akatemia, czyli uczelnię wyższą w innowacyjny i praktyczny sposób kształtującą kompetencje młodych przedsiębiorców, gdzie przez cały cykl uczenia stosuje się metodę learning by doing, a studencji od początku studiów, obierają praktyczne cele biznesowe i wspólnie z ekspertami uczelni tworzą indywidualna ścieżkę studiów, dedykowaną , konkretnemu wybranemu przez studenta pomysłowi biznesowemu. W Terwa poznaliśmy studentkę ostatniego roku studiów, która opowiedziała nam o tym jak prowadząc firmę we współpracy z mentorami ze swojej uczelni rozwija swoje kompetencje biznesowe.

Kolejnym inspirującym miejscem, które odwiedziliśmy był Njetworking, gdzie w angażujący i inspirujący sposób Jan Schmidt, CEO & community manager w Njetworking opowiedział jak społeczność start-upów i przenika się i integruje z firmami o dłuższym stażu i większym kapitale w ramach jednego co-working space.

Dzień IV

Czwarty dzień rozpoczął się twórczymi, warsztatami w Lybecker Media Center Brahe, które zadziwiająco były bardziej o współpracy i walorach różnorodności w zespole niż sztuce rysunku.

Po lunchu wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy ciekawe miejsca w Raahe, dowiadując się zarówno o historii z fińskich podręczników jak również tej szeptanej przez mieszkańców, o duchach, nawiedzonych domach i miejskich sposobach radzenia sobie z nimi.

Druga część spotkania z historią mówioną odbyła się już przy gorącej kawie, herbacie i bajecznych bezowych i wegańskich tortach w Langin Kauppahuone, hotelu i restauracji, którego założyciele dostali w 2022 roku odznaczenenie przedsiębiorcy roku (Raahe Pila Vähäsalo). Właściciele opowiedzieli nam o rozwoju swojej koncepcji biznesowej i o …duchach.

Dzień V

Piątego dnia wróciliśmy do Brahe Education Centre, gdzie słuchaliśmy i dyskutowaliśmy o NY, czyli szkolnych i miejskich programach wspierania przedsiębiorców. (NY = Nuori Yrittäjyys = organization that offers JA Company Program for students in Finland).

Opowiadali nam o nich zarówno tutorzy z Brahe, jak również uczestnicy i absolwenci tych programów, młodzi przedsiębiorcy z Raahe.

Young Entrepreneurs, auditorium of Brahe Education Centre Prezentowali m.in. ReadySetFilm NY, Ikuistaja NY, Beauty & Harakka NY i Jotta NY (który łączył się z nami na zoom’ie bo aktualnie mieszka w Polsce!)

Ten ostatni dzień dał nam też okazje do świętowania nowych znajomości, podsumowania inspiracji podczas uroczystej kolacji, gdzie wszyscy otrzymaliśmy certyfikaty ukończenia kursu w Brahe.

Nasza wizyta wzbudziła duże poruszenie w społeczności Raahe, opublikowano na ten temat artykuł w miejscowej gazecie.

Dziękujemy za merytoryczne i bardzo ciepłe przyjęcie w Finlandii.